Program

Download the Sub 20 – Inaugural Deep Earth Imaging Conference program

Wednesday 12th February 2020

Time Session
08:15 – 09:15 Registration – Lobby Level 2
Arrival tea and coffee – Hallway outside Cygnet room
Upload talks – Hallway outside Cygnet room
Poster setup – Victory Lounge
Black Swan Room
Chair: Tim Munday
09:15 – 09:25 Welcome to Country
09:25 – 09:30 Welcome to Sub20 – Tim Munday – DEI FSP Director
09:30 – 09:45 Official opening – Dr Cathy Foley – CSIRO Chief Scientist
09:45 – 10:15 Keynote – Building models of the earth: merging methods, rock physics and geostatistics – Dr Lucy MacGregor
1015- 11:00 Morning tea
Balcony between Black Swan and Cygnet rooms
Black Swan room
(Seismic) Imaging I
Cygnet room
From models and images to concepts I
11:00 – 11:15 Henry Debens
The past, present, and future of FWI at Woodside
TBC
11:15 – 11:30 Troy Thompson
High-frequency Full Waveform Inversion for subsurface interpretation
Klaus Gessner
Developing models of Western Australia’s lithospheric architecture: challenges and opportunities
11:30 – 11:45 James Gunning
Joint facies/elastic full waveform inversion of seismic data
Peter Schaubs
Numerical Simulation of Critical Mineral System Geological Processes
11:45 – 12:00 Edward Lewis
Monte Carlo simulations for model uncertainty and model automation
Lachlan Grose
Incorporating fault kinematics into implicit modelling
12:00 – 12:15 Yuqing Chen
Inversion of Skeletonized Seismic Data by Hybrid Machine Learning
Thomas Poulet
We still need theoretical modelling
12:15 – 12:30 Session summary & poster overview Session summary & poster overview
12:30 – 13:30 Lunch & Posters
Victory Lounge
Black Swan room
(Non-Seismic) Imaging II
Cygnet room
From models and images to concepts II
13:30 – 13:45 Graham Heinson
Magnetotellurics: past, present and future
Mark Jessel
Map deconstruction helps model construction
13:45 – 14:00 Gerhard Visser
Guided Inversion with Bayesian Spatial Ensemble Fusion
Jelena Markov
Reconciling Cover Thickness Estimates in Cloncurry Region in Queensland using Bayesian Estimate Fusion
14:00 – 14:15 Clive Foss
Gravity and magnetics for mineral exploration in the 2020s
Laurent Allieres
Conceptualising Geological Systems in 3D: Loop, the Next Generation 3D Geological Modelling Open Source Package
14:15 – 14:30 Stefan Westerlund
Selecting Optimal Frequency Range for Estimating Depth to Magnetic Sources
Patrick Makaluni
Kinematic Evolution Model of Intraplate Rift Margins: Dampier Sub-Basin
14:30 – 14:45 Ping Zhang
Understanding Arc-Continental Collision in the Banda Arc Through 3-D Seismic Imaging
Stuart Munday
Chemostratigraphy in the Beetaloo Basin
14:45 – 15:00 Session summary & poster overview Session summary & poster overview
15:00 – 16:00 Afternoon tea & Posters
Victory Lounge
16:00 – 17:00 Big Questions
Black Swan room
17:00- 18:30 Networking reception
Victory Lounge & Platinum Terrace
18:30 Conference dinner
Black Swan Room

Thursday 13th February 2020

Time Session
08:15 – 09:00 Arrival tea and coffee – Hallway outside Cygnet room
Upload talks – Hallway outside Cygnet room
Black Swan room
Chair: Tim Munday
09:30 – 09:30 Keynote – Learning through Inference: From inversion to prediction – Malcolm Sambridge
09:30 – 10:00 Morning tea
Balcony between Black Swan and Cygnet rooms
Black Swan room
Prediction I
Cygnet room
Current and new research initiatives
10:00 – 10:45 Roman Beleborodov
Rock typing for seismic inversion using rock physics models
Michelle Salmon
AusPass, making seismic data stewardship FAIR
10:45 – 11:00 Boris Gurevich
Importance of rock physics for CO2 geosequestration
Richard Smith
Metal Earth: a multidisciplinary academic project using deep geophysical methods to understand localization of mineral deposits in Archean rocks
11:00 – 11:15 Hassan Talebi
Can surface geochemistry be used to identify and predict the crustal blocks of the Australian continent?
Dan Pagendam
Deep Learning for Model Emulation – an ML/AI FSP Perspective
11:15 – 11:30 TBC TBC
11:30 – 11:45 David Cole
Applying machine learning to mineral exploration and geological mapping
Yulia Uvarova
New technologies for exploration and ore discovery
11:45 – 12:00 Session summary & poster overview Session summary & poster overview
12:00 – 13:00 Lunch & Posters
Victory Lounge
Black Swan room
Prediction II
Cygnet room
Social licence to operate
13:00 – 13:15 Yuan Mei
Tungsten transport in ore-forming fluids: insights from ab initio molecular dynamics simulations
TBC
13:15 – 13:30 Evgeniy Bastrakov
Geochemical inversion of regional alteration assemblages for fluid compositions
Hannabeth Luke
Operationalising the Diamond Model of social license to operate
13:30 – 13:45 TBC Luk Peeters
What to do when probabilities are hard to believe: impact assessment using causal networks
13:45 – 14:00 TBC Peter Baker
The role of earth science in informing policy and the regulatory process for mine approvals
14:00 – 14:15 TBC Simon Molyneux
Offshore data acquisition. Enhancing the social licence to operate: challenges and opportunities
13:00 – 14:30 Session summary & poster overview Session summary & poster overview
14:15 – 15:15 Afternoon tea & Posters
Victory Lounge
Black Swan room
15:15 – 16:00 Panel discussion – Imaging – Conceptualisation – Prediction
Chair: Tim Munday
16:00 – 16:30 Closing remarks & prizes
Chair: Tim Munday
16:30 – 17:30 Closing reception & poster removal
Victory Lounge

Download the Sub 20 – Inaugural Deep Earth Imaging Conference program